Chleb pełen miłości

CHLEB PEŁEN MIŁOŚCI

Drogie Pacjentki, trochę mnie już znacie i wiecie, jak kocham wplatać w swoje życie małe akcenty, które czynią je przyjemniejszym. Bardzo bliskie jest mi duńskie podejście do życia, o wdzięcznej nazwie „hygge”. Inspirując się tą ideologią można odnieść wrażenie, że do pełnego, szczęśliwego życia potrzeba naprawdę niewiele. Dziś dzień jest wyjątkowo szary, zimny i ponury. Aż prosi się o pachnące, czekoladowe ciasto na poprawę nastroju, ale my zamiast tego robimy cudowny chleb na zakwasie w 100% zgodny z dietą Metabolic Balance oraz cieszącą się coraz większą popularnością dietą Slow Food. Nie martwcie się, że Wam nie wyjdzie, nie chodzi o efekt, tylko o miłość oraz zaangażowanie jakie w to wkładacie, zapalcie w kuchni świece, włączcie radosną muzykę i do dzieła – nie ma nic piękniejszego niż dom pachnący ciepłym, własnoręcznie upieczonym chlebem.

Osobiście bardzo lubię piec chleb z przepisów Elizy Morawskiej, autorki świetnego bloga White Plate oraz Pracownia Wypieków, dziś podzielę się z Wami jednym z jej przepisów, smak chleba jest obłędny, wart wysiłku włożonego w jego przygotowanie, będziecie zachwycone!

Dzień przed pieczeniem:

1 łyżka zakwasu żytniego (dokarmionego 10-12 godzin wcześniej)

150 ml wody

150 g mąki żytniej chlebowej typ 720

Po 12-18 godzinach dodajemy:

380 g mąki żytniej chlebowej typ 720

1,5 łyżeczki soli

1/2 łyżeczki drożdży instant (opcjonalnie)

200 ml wody w temp pokojowej

50 g prażonego słonecznika*

Wszystkie składniki oprócz pestek łączymy za pomocą miksera lub łyżki. Nie należy miksować zbyt długo. Na końcu dodajemy uprażony i ostudzony słonecznik (jeśli w Twojej diecie nie ma słonecznika, nie dodawaj go proszę).

Przełożyć ciasto do keksówki o długości 26-30 cm wysmarowanej oliwą i wysypanej otrębami żytnimi. Przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania. W zależności od temperatury, zajmie to 2-6 godzin.

Chleb mniej więcej podwoi swoją objętość. Nie należy wstawiać do piekarnika niewyrośniętego chleba.

Wstawić do zimnego piekarnika, nastawić temp. 230 st C. Po 30 minutach zmniejszyć do 210 st i piec jeszcze ok 30 minut.

Warto po ok. 30 minutach od wstawienia chleba sprawdzić, jak się piecze, ponieważ czas pieczenia zależy tu przede wszystkim od tego, jak szybko nagrzewa się piekarnik. Jeśli chleb za bardzo rumieni się z wierzchu, należy przykryć go folią aluminiową i dopiekać pod nią.

Ostudzić na kuchennej kratce.

Smacznego!

*Rozgrzać suchą patelnię. Wsypać pestki słonecznika i prażyć je na złoto, ciągle mieszając. Zajmie to ok. 5 minut.

Podziel się swoją opinią